TSA advances to State contest in April after Regional awards

Members of the Technology Students of America organization or TSA at FHS recently competed at the regional level of competition and many qualified for State contest.
TSA is a nationwide organization that allows students to create different projects (everything from airplanes to fashion design, and photography to catapults) and compete at the regional, state and national levels.
To be a state qualifier, students must submit a project to regionals and the judges must determine a 1st, 2nd, or 3rd place award.
State is April 10-12 in Waco, TX and all state qualifiers are invited to attend. FHS will bring a total if 33 projects from the Friendswood TSA chapter and about 25 students will make the journey to Waco, according to sponsor Teresa Sindelar.

Students from the Friendswood chapter had many creative projects including architectural design, a trebuchet, several photography entries, and many others. Students worked very hard on all these projects and are very dedicated members of TSA, according to Sindelar.
By the studentís name, if it just says “state qualifier” it means they were the only ones to enter a project in that category. They automatically go to State, according to Sindelar.
TSA Regional Finalists and State Qualifiers include the following:
Chris Alexander: Architectural Design – 1st and state qualifier
Chris Alexander, Jessica Rodriguez, Stewart Davis: Derby Car – state qualifier
Trey Bohannon: Photography-Animal Life – 1st and state qualifier
Hannah Bruce: Photography-Montage B/W – state qualifier
Blake Burdick: Woodworking 20′- 1st and state qualifier
Blake Burdick: Woodworking 30′- 1st and state qualifier
Ben Burdick: Vehicle Restoration -1st and state qualifier
Valen Cepak: Manufacturing – state qualifier
Chris Chicocky: Metal Forging -1st and state qualifier
Matt Frailey: Architectural Design – 1st and state qualifier
Caroline Heins: Communication/Print media – 1st and state qualifier
Katherine Jones: Travel Story photography – 1st and state qualifier
Evan Kelly: Woodworking<2′ – 1st and state qualifier
James Kilborn: Construction/Modeling & Design Residential – state qualifier
Edvard Kraakmo: Catapult – state qualifier
Darci McGee: Communication/Print Media – 1st and state qualifier
Braeden McKee: Catapult – state qualifier
Niko Nishinaka: Construction/Modeling & Design Apartment – 2nd and state qualifier
William Pope: Manufacturing plastics & resin team composite – state qualifier
Courtney Pray: Static display on high way transportation – 1st and state qualifier
Julie Rogers: Photography portrait color – 1st and state qualifier
Julia Rogers: Study Model Residential – 3rd and state qualifier
Charmel Royster: Photography landscape color – 2nd and state qualifier
Charmel Royster: Photography Still life color – 1st and state qualifier
Mercedes Trammell: Recycled metals – 1st and state qualifier
Julia Twyford: Photography animal life color – 2nd and state qualifier
Julia Twyford: Photography close-up color – 1st and state qualifier
Julia Twyford: Architectural Renovation – 2nd and state qualifier
Justin Wilkinson: Communication/Print Media Video game 2D – 1st and state qualifier
Kira Wise: Photography close-up macro color -1st and state qualifier
Kira Wise: Photography landscape color -1st and state qualifier
Emily Young: Recycled materials -1st and state qualifier