UIL Regional Results at Huntsville

danAcademic News at FHS, CTE News, High School News

Regional_Prose-PoetryUIL Poetry and Prose
Please congratulate the UIL Poetry and Prose Team.
Placing   2nd in Prose          Junior   Jon Yawn
Placing  2nd   in Poetry        Senior   Samantha McHenry
These students help secure the UIL Region First Place Speech team.
These students compete at  State  in two weeks.
Kathy Powdrell, Coach

UIL Journalism
Please congratulate Amanda Cordero for placing second at regionals in feature writing.  She now advances to state.
Vicki Hartzell, Coach

UIL Science
Please congratulate Chris Neagu for individually placing 5th overall in the Regional science contest this weekend.
The science team placed 4th:
Chris Neagu
Shakkhar Biswas
Cameron Roberts
Molly Chen
Andrea Lee, Coach

Regional_Computer-ScienceUIL Computer Science
Please congratulate the Computer Science team of
Thomas Chenette
Derek Hudson
Chris Neagu
Matthew Stamy
for getting first place team at the UIL Regional Meet in Huntsville this past week-end.
Individual awards for the written test went to the following team members:
1st place:  Derek Hudson
2nd place: Thomas Chenette
6th place:  Matthew Stamy
Next stop, Austin!
Annette Walter, Coach

UIL Spelling and Vocabulary
Please congratulate the UIL Spelling and Vocabulary team of David Bordelon, Daniel Bradley, Andrew Porter, and Natalie Wu on their 1st place finish at Regionals.  They advance to State in 2 weeks where they plan to “pepper” up the score.
Mary Rinehart, Coach

UIL Social Studies
Please congratulate the UIL Social Studies team of Shakkhar Biswas, Victor Liaw, Charles Yeager and Chris Yeager on winning the Social Studies contest at Regionals. They advance to State in Austin in 2 weeks.  Thy have worked so very hard so wish them well.
Mary Rinehart, Coach

RegionalSpeech2RegionalSpeech1UIL Speech
Please congratulate the following members of our Speech team for winning (along with our Poetry & Prose medalists) the UIL Regional Speech Team Championship. Individual medalists are
Dylan Dickens–1st place Informative Extemp (advancing to UIL State)
Melyssa Perez–1st place Lincoln-Douglas Debate (advancing to UIL State)
Kevin Hodge–4th place Informative Extemp
Natasha Wroblewski–6th place Persuasive Extemp
Cheryl Ryne, Coach

Literary Criticism
The Literary Criticism team for placing 2nd at Huntsville this past weekend!  Carey Landon will continue on to State!!!  I am so proud of these kids–Carey Landon, Carly Kemp, Jonathan Snowden, and Claire Zehentner.  As a rookie coach, they made my job easy!!!
Kellye Nye, Coach