Friendswood Swim and Dive Regional Results

WebmasterFHS Athletics, FHS Swim News, High School News, Natatorium

Friendswood Swim and Dive Team
Girls Place 2nd and Boys Place 3rd at Regionals

The Mustang Girls team scored 380 points and placed second to Magnolia High School who won the meet with 431 points in a very competitive Region 6 – 5A Regional Swim Meet.  The Friendswood Boys placed third with 213 points behind Kingwood Park who placed first with 479.5 points and second place  Grand Oaks with 330 points.  Twenty high schools competed in the prelim’s / finals  regional meet.

To automatically qualify for State swimming you must finish in the top 2 spots at the regional  finals and for Diving you must finish in the top 3. To receive a Call Up  to State , the time swum at region finals must be one of the next 8 fastest times in the state. Only 24 swimmers, relay teams, and divers qualify for the State Meet in Austin in each event.

Boys

Boys Medley Relay Bronze, Trey Gurry, Nathan Haney, Todd Sisung, Max Hardt

Max Hardt was named Regional Boys Athlete of the meet for the second year in a row.

The State Swim meet will be held at the University of Texas, Jamail Texas Swimming Center with prelim’s  being swum Friday morning, February 14th. The top 16 qualifiers continue onto the finals which will take place Saturday morning, February 15th.  The meet will be broadcast online with a subscription to the UIL network  at  http://www.nfhsnetwork.com/associations/uil .

Automatic Qualifiers for the State meet –

Girl’s 200 Yard Medley Relay – 1st place, 1:45.73 , Team of Lezli Sisung, Peyton Becker, Olivia Theall and Abigail Nelson- New Team Record set in prelims 1:45.19

Girl’s 200 Yard Individual Medley- 1st place , 2:05.71, – Olivia Theall

Boy’s 200 Yard Individual Medley- 1st place , 1:52.46, – Max Hardt

Boy’s 1 mtr Diving – 3rd place, 401.20, points Gabe Costa

Girl’s 100 Yard Butterfly – 1st place, 54.71 – Olivia Theall , 2nd place,  Lezli Sisung 56.00

Girl’s 100 Yard Backstroke- 1st place,  56.86– Lezli Sisung

Boy’s  100 Yard Breaststroke – 1st place, 56.63-Max Hardt

Girl’s 400 Yard Freestyle Relay- 1st place, 3:30.72, Team of Lezli Sisung, Abigail Nelson, Leah Givens and Olivia Theall  – New Team Record

Call Up’s to State Meet

Boy’s 200 Yard Medley Relay – 3rd place 1:40.41, Team of Trey Gurry, Max Hardt, Todd Sisung and Nathan Haney

Girl’s 200 Yard Freestyle- 3rd place 1:55.02, Leah Givens

Girl’s 200 Yard IM- 4th place 2:12.80, Peyton Becker

Girl’s 100 Yard Butterfly – 4th place, 58.15, Abigail Nelson

Girl’s 200 Yard Freestyle Relay- 3rd place 1:40.23 – Team of Peyton Becker, Bella Allen, Abigail Nelson and Leah Givens

Girl’s 100 Yard Breaststroke- 3rd place 1:08.02, Peyton Becker

Additional results from the regional meet in event order are below with top 8 finish times listed:

Girl’s 200 Yard Freestyle- 9th place Alex Linden, 12th place Taite McCray, 16th place Bridget Barcelo

Boy’s 200 Yard Freestyle- 11th place Ethan Long, 12th place Daniel Morgan, 15th place Luke LeCompte

Girl’s 200 Yard IM- 10th place Riley Holcomb

Boy’s 200 Yard IM – 13th place Fletcher Wells

Girl’s 50 Yard Freestyle- 8th place 25.81, Bella Allen, 16th place Hallie Ratcliff

Boy’s 50 Yard Freestyle- 10th place Nathan Haney

Girl’s 1 mtr Diving-  5th place- Caitlin Williams 330.15 points

Girl’s 100 Yard Butterfly –, 12th place Mara White

Boy’s 100 Yard Butterfly – 9th place, Todd Sisung, 16th place Ryan Flick

Girl’s 100 Yard Freestyle- 10th place, Bella Allen, 12th place Emily Camacho, 16th place Mady Blok

Boy’s 100 Yard Freestyle- 10th place, Nathan Haney, 12th place Trey Gurry

Girl’s 500 Yard Freestyle, 3rd place 5:20.01, Alex Linden, 13th place- Taite McCray, 14th place, Nicki Hansen and 16th place Hanna Stuart

Boy’s 500 Yard Freestyle- 12th place, Ethan Long, 14th place Nathan Jennings

Boy’s 200 Yard Freestyle Relay – 3rd place 1:33.90 – Team of Slade Ray, Trey Gurry, Nathan Haney and Max Hardt

Girl’s 100 Yard Backstroke- 12th place Hallie Ratcliff, 13th place Mara White and 15th place Dani Shavlan

Boy’s 100 Yard Backstroke- 8th place 57.09, Todd Sisung, 10th place Trey Gurry, 15th place Joshua Sakahara

Girl’s 100 Yard Breaststroke- 5th place 1:08.63 Leah Givens, 9th place Riley Holcomb, 15th place Genevieve Ringo

Boy’s 100 Yard Breaststroke- 10th place Sirius Sharma, 14th place Chayton Budzik

Boys 400 Yard Freestyle Relay – 10th place – Team of Ethan Long, Daniel Morgan, Slade Ray and Todd Sisung.

Coach Sikkema is the Head Swim/Dive/Water Polo at FHS.
Official Results